O Δορυφόρος ΓΑΛΙΛΑΙΟΣ
![Αναπαράσταση της αποχώρησης από το δορυφόρο ΓΑΛΙΛΑΙΟ της συσκευής ατμοσφαιρικής διείσδυσης](https://www.noesis.edu.gr/wp-content/uploads/2014/07/img_e5535531c62c-300x238.jpg)
Το φθινόπωρο του 1989 εγκαταλείπει τη Γη ο Δορυφόρος ΓΑΛΙΛΑΙΟΣ με τελικό προορισμό το γιγάντιο πλανήτη Δία. Η περίπλοκη διαδρομή του περιλάμβανε διελεύσεις από την Αφροδίτη, δύο φορές από τη Γη και τη Σελήνη καθώς και από δύο Αστεροειδείς, τον GAS-PRA το 1991 και την IDA το 1993.
Στις αρχές Δεκεμβρίου του 1995, ο ΓΑΛΙΛΑΙΟΣ επιβραδύνει και μπαίνει σε ελλειπτική τροχιά γύρω από το Δία. Μία δεύτερη συσκευή που αποχωρίστηκε νωρίτερα, κατεβαίνει στις 7 Δεκεμβρίου με αλεξίπτωτο και εξερευνά την ατμόσφαιρα του πλανήτη για 55 λεπτά.