Αρχαίοι Χρόνοι
![Αρκετές ιστορικές αναφορές μας βεβαιώνουν οτι ο Θαλής ο Μιλήσιος (625-547 π.Χ) πραγματοποίησε απλά πειράματα γύρω από φυσικά φαινόμενα, που σήμερα κατατάσσονται στη σφαίρα του ηλεκτρισμού και του μαγνητισμού.](https://www.noesis.edu.gr/wp-content/uploads/2014/07/thalis-163x300.jpg)
Εξακόσια χρόνια π.Χ ένας Ελληνας μαθηματικός, αστρονόμος και φιλόσοφος, ο Θαλής ο Μιλήσιος, έκανε μερικά από τα πρώτα επιστημονικά πειράματα.
Σ’ ένα από αυτά παρατήρησε ότι αν τρίψουμε κεχριμπάρι (δηλαδή απολιθωμένο ρετσίνι δέντρων) σε μετάξι ή μαλλί, αυτό παράγει σπινθήρες και αποκτά την ιδιότητα να έλκει μικρά κομμάτια χνούδι, άχυρο κ.λ.π.
Την ίδια παρατήρηση με τον Θαλή έκανε και ο Αριστοτέλης, ενώ και οι δύο απέδωσαν αυτήν την ιδιότητα που έχει το κεχριμπάρι στην υπόθεση οτι ήταν έμψυχο. Ας σημειωθεί οτι ο όρος “ηλεκτρισμός” προέρχεται από τη λέξη “ήλεκτρο” που σημαίνει κεχριμπάρι.