Η επίδραση της καταιγίδας
![Αναπαράσταση μιας καταιγίδας](https://www.noesis.edu.gr/wp-content/uploads/2014/07/img_b222ee4a5eba-300x291.jpg)
Υπάρχουν εντυπωσιακά αποτελέσματα για την ευχάριστη διάθεση που φαίνεται να ακολουθεί μια καταιγίδα. Το 1938, γινόταν ένα test νοημοσύνης στο Κρατικό κολλέγιο της Μασσαχουσέτης. Έξω ο αέρας λυσσομανούσε, ο ουρανός είχε μαυρίσει, τα δέντρα τσακίζονταν και οι στύλοι του ηλεκτρικού έσπαζαν. Οι αρμόδιοι πίστευαν πως ήταν ο χειρότερος καιρός για το διαγωνισμό και πίστευαν ότι θα φανεί μείωση στους βαθμούς. Κι όμως, όταν βγήκαν τα αποτελέσματα παρουσιάστηκε ένα εκπληκτικό άλμα, από μέσο όρο 75% σε 90%
Οι επιστήμονες σήμερα πιστεύουν ότι τέτοια φαινόμενα οφείλονται στην ύπαρξη ιόντων με αρνητικό φορτίο που υπάρχουν σε αφθονία στην ατμόσφαιρα κατά τη διάρκεια μιας καταιγίδας.