Αναισθησία
![Η πρώτη δημόσια επίδειξη χειρουργικής αναισθησίας](https://www.noesis.edu.gr/wp-content/uploads/2014/07/img_3cb8ef329067-300x259.jpg)
Μέχρι το 19ο αι. δεν υπήρχαν αποτελεσματικά μέσα αντιμετώπισης του πόνου κατά την διάρκεια χειρουργικών επεμβάσεων. Οι ασθενείς κατανάλωναν μεγάλες ποσότητες αλκοόλ ή δέχονταν χτυπήματα στο κεφάλι μέχρι να πέσουν αναίσθητοι, ενώ λίγοι ήταν οι τυχεροί που λιποθυμούσαν από τον πόνο κατά τη διάρκεια της επέμβασης.
Το 1816 έγινε η πρώτη δημόσια επίδειξη χειρουργικής αναισθησίας με τη χρησιμοποίηση αιθέρα. που μαζί με το χλωροφόρμιο και το οξείδιο του αζώτου (αέριο του γέλιου) αποτέλεσαν την πρώτη γενιά αναισθητικών.
Η δυνατότητα ελέγχου του πόνου άνοιξε νέους ορίζοντες στη Χειρουργική, επιτρέποντας τη διενέργεια πολύπλοκων επεμβάσεων.