Αναγλυφοτυπία
![Έντυπο για εκτύπωση](https://www.noesis.edu.gr/wp-content/uploads/2014/08/img_0e02c16a04e6-300x161.jpg)
Αύτη η μέθοδος εκτύπωσης είναι η παλαιότερη και έμεινε απαράλλαχτη για εκατοντάδες χρόνια. Τα μέρη που θα τυπωθούν είναι ανυψωμένα στην πλάκα και μελανώνονται. Το μελάνι μεταφέρεται στο χαρτί με εφαρμογή πίεσης. Υπάρχουν 3 μέθοδοι ανάγλυφης εκτύπωσης: η επίπεδη, η κυλινδρική και η περιστροφική.
Μέχρι το 1970 η μέθοδος της αναγλυφοτυπίας κάλυπτε το 70% περίπου της συνολικής τυπο-γραφικής παραγωγής.
Σήμερα χρησιμοποιείται για την εκτύπωση εφημερίδων, επισκεπτήριων καρτών, τιμολογίων εταιρειών κτλ.